Zhaparov: “OSTİM Modelini Kırgızistan’da da Uygulamak İstiyoruz”

Ekleme Tarihi 12.02.2024

• Kırgız devlet adamı 30 yıl sonra #OSTİM’i tekrar ziyaret etti.

• Zhaparov: “OSTİM modelini #Kırgızistan’da da uygulamak istiyoruz”

 

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Kırgız Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Akylbek Zhaparov, programı kapsamında OSTİM’i ziyaret etti. Konuk devlet adamı, Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini kaydederek, “OSTİM modelini Kırgızistan’da da uygulamak istiyoruz; bir şehrin etrafında böyle bir bölgenin kurulmasını arzu ediyoruz.” dedi.

 

Akylbek Zhaparov OSTİM ziyaretinde bölge hakkında detaylı bilgiler aldı. Zhaparov, OSTİM Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda OSTİM ekosisteminin çalışmalarını, kurumlarını ve projelerini dinledi. 

 

“Bölge olarak elimizden geleni yapmaya hazırız”

 

OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’li bir grup iş insanıyla 2021 yılında Kırgızistan’ı ziyaret ettiklerini belirtti. 22’ye yakın ülkede OSB’lerin yapımı konusunda iş birliği yaptıklarını işaret eden Aydın, “Bunda sonra da bölge ile ilgili bir çalışma yapma arzusundayız. Sizin için yapabileceğimiz ne varsa yapmaya amadeyiz. OSTİM, Türkiye’de kendine has özellikleri olan bir bölge. Ortak değerlerimiz, birbirimizle alışveriş yapacak çok sayıda fırsat var. Bunları geliştirmek için bölge olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. OSTİM, hemen hemen bir şehrin, bir bölgenin kurulmasıyla ilgili uçtan uca her şeyin yapıldığı bir bölge.” dedi.

 

“Kırgızistan’da tüm alanlarda geliştirmeye ihtiyaç var”

 

Kırgız Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Akylbek Zhaparov, OSTİM’in misafirperverliğine teşekkür etti. Zhaparov, “1993 yılında OSTİM’de bulunmuştum. Özellikle bu sefer de gelmek istedim. Büyükelçimize OSTİM’i sorduğumda bölgenin büyüyüp geliştiğini söyledi. O günden bu yana birçok şey değişmiş.” dedi.

 

Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini vurgulayan Akylbek Zhaparov, şu görüşleri paylaştı: “Kırgızistan’da tüm alanlarda geliştirmeye ihtiyaç var. Cumhurbaşkanımız Sadır Caparov, doğrudan yatırımlara çok önem veriyor ve ‘Yatırımlar ve sanayi bölgelerinin geliştirilmesi için her şeyi yapmalıyız.’ diyor. Ülkemizde havaalanına yakın bir yerde serbest ekonomi bölgemiz var. OSTİM modelini Kırgızistan’da da uygulamak istiyoruz; bir şehrin etrafında böyle bir bölgenin kurulmasını arzu ediyoruz. Bize danışmanlık yaparsanız buna benzer bölgeyi kurmak istiyoruz. Bu konuyla bizzat kendim ilgilenmek istiyorum.”

 

Akylbek Zhaparov ve beraberindekiler, ziyaret programı kapsamında OSTİM OSB Teknik Koleji’nde de incelemelerde bulundu.